Bedir var olma demekti. Varlığı ispat, varlık ile birlikte taşınılan, davet edilen değerleri aziz kılmanın bir diğer adıydı. Bir kez daha maddenin mâna önünde mağlubiyetinin tescil edilmesiydi. Akıbetin muttakilere ait olduğu kaziyesinin ikrarıydı. Duaların kabulü, semânın yeryüzüyle birleşmesiydi.

Description

Bedir rızanın adıydı. Razı olmanın göstergesiydi. Bedir kemâle erme ve bedre ulaşma demekti. Bedir ile tüllenen şafak ebediyen gurub etmeyecekti. Bedir’de var olma da ebediyen var olmak demekti. Bedir’de var olma, Bedrin aslanları olma bir ayrıcalık olacaktı.
Bedir savaşına katılan sahabe-i kirâmın (ra) fazileti hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan birinde Rifa’a b. Râfi ez-Züraki (ra) Efendimiz’den (sallallahu aleyhi ve sellem) şu hadisi nakleder:
“Cebrail (as) Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) gelerek ‘İçinizdeki Bedir ehlini nasıl görüyorsunuz?’ diye sordu. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): ‘Müslümanların en faziletlileridir’ buyurdu. Cebrail (as), ‘Biz de Bedir’e katılan melekleri en faziletlimiz olarak kabul ediyoruz’ dedi.”

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005015046

Kelime sayısı

55.819

Yayın tarihi

25 Nisan 2021

Author

Hüseyin Güçlü,

Yusuf Ali Eren

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir