Hz. ALİ (ra)


İmam-ı Ali; Âlemlere Rahmet olan Hz. Muhammed Mustafa’nın “Kardeşim” dediği; Ehlibeyt’in Babası, Âlimlerin Sultanı, Evliyaların Şahı, tüm mü’minlerin Mevlası’dır.

Description

Hz. Ali, Emevilerin sert tutumu ve Haricîler in çıkardığı fitneler sonucunda cemiyetin fitne kazanı gibi kaynadığı bir devrede devletin başına geçmişti. Eğer onun gibi fedakar, samimi, yiğit ve alim biri olmasaydı, o fitneler seller hâline gelir ve milleti önüne katar, sürükler götürürdü. İşte, Hz. Ali tam bu işin adamıydı. Onun içindir ki kader-i ilâhî halifelik hususunda O’nu sona bırakmıştı.
Hz. Ali, İki Cihan Serveri’nin vilâyet yönünü temsil ediyordu. Bu itibarla o bütün velilerin sertacı sayılır. Kıyamete kadar gelecek bütün tarikat erbabının, bütün ricalin takdirle yâd edip inkıyat edeceği, Sultanlar Sultanı, Şâh-ı Merdân, Haydar-ı Kerrâr, Damad-ı Nebi, Aliyyü’l-Murtaza; Ebû Talib’e, Allah Resûlü’ne karşı gösterdiği mürüvvetin bir hediye ve bir karşılığı gibiydi.
Bu kitap, Hz. Muhammed’in “Ya Ali! Sen benim dünyada da ahirette de kardeşimsin” hadis-i şerifini merkeze almak suretiyle Hz. Ali’nin hayatını anlatmaktadır. Kitabı okuduğunuzda göreceksiniz ki, Hz. Ali bu kardeşliğin hakkını vermiştir.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9780463557792

Kelime sayısı

63.710

Yayın tarihi

21 Şubat 2020

Diğer satın alma linkleri

APPLE: https://books.apple.com/us/book/x/id1523365427
KOBO: https://store.kobobooks.com/en-us/Search?Query=9780463557792
BARNES&NOBLE: https://www.barnesandnoble.com/s/2940164185121
D&R: https://www.dr.com.tr/ekitap/hz-ali-1

Author

Murat Yakut

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir