TANRI DAĞLARINDAN ESİNTİLER


Modern Kırgız edebiyatının, 20. yüzyılın 30’lu yıllarında temeli atılmış, sonraki yıllarında Sovyet edebiyatının bir dalı olarak gelişmiş ve dünyaya Cengiz Aytmatov gibi büyük bir yazar vermiştir. SSCB’nin 1990’lı yılların başında parçalanmasıyla Kırgız edebiyatı da dünyaya açılmaya başlamış ve sayıları henüz yeterli olmasa da Türkçeye de çevrilmeye başlamıştır. Bu çalışma, Tanrı Dağlarından Esintiler / Kırgız Hikâyeleri Antolojisinin ilk kitabı olup 26 yazarın hikayelerinden oluşmaktadır.

Description

Bu kitap, 26 yazarın eserlerinden oluşmaktadır. Bu antoloji, ‘Bunca yıldan beri ağır aksak ilerleyen çeviri çalışmalarına az da olsa bir katkım olabilir mi?’ düşüncesinden cesaret alarak hazırlamış olduğum kitaplardan biridir. Buradaki hikayelerin bir kısmı farklı zamanlarda Türkiye’deki çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlanmış, bir kısmı ise herhangi bir yerde yayınlanmamış çalışmalardan oluşmuştur. Emek verdiğim bu çalışmaların dergi sayfalarında ve bilgisayar hafızasında saklı kalmasına gönlüm razı olmadığı için kitaplaştırmaya karar verdim.

Elbette ki, eksik yönlerine rağmen, bu kitabın sonraki çalışmalara yol göstereceğine olan inancımı da hoşgörüsüne sığındığım okurlarla paylaşmak isterim. Bu kitaptaki hikâyeleri sadece bir dönemdeki yazarların eserlerinden seçmek yerine, geniş bir tanıtım olması amacıyla, Kırgız yazılı edebiyatının ilk döneminden son dönem temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede daha çok yazar olsun düşüncesiyle seçmeye çalıştım. Bu çalışmanın, bu yönde yapılacak çalışmalara örnek teşkil ederek, ilerleyen dönemlerde daha fazlasının çıkmasına vesile olacağı; hem Türk okurların nezdinde hak ettiği değere ulaşacağı, hem de kardeş Kırgız edebiyatını tanıma yolunda mütevazı bir katkı yapacağı ümidindeyim.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005184384

Kelime sayısı

56.294

Yayın tarihi

4 Eylül 2020

Author

İbrahim Türkhan

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir