BİZ DÜNYADA GÖÇER OLDUK


Elinizdeki bu kitap, bir ‘Göç Şiirleri Antolojisi’ ve şiirlerin hemen hemen hepsinin şairi mülteci… Kitaptaki 88 şiir, 16 farklı ülkenin 72 şairi tarafından kaleme alınmış şiirlerden oluşuyor.

Description

Dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişidir mülteci… İltica etmek suretiyle mülteci olan insanın iki ülkesi vardır; biri terkedilen diğeri yerleşilen…
Göç insan ayırt etmez; vasıfsız işçi, esnaf, öğrenci, bürokrat, akademisyen, edebiyatçı, öğretmen… Mesleğin veya statüsü ne olursa olsun “’farklı olan” herkesin mülteci olması muhtemeldir.
Bu durum doğal olarak bir ‘göç edebiyatı’ meydana getirir. Edebiyatın söz konusu olduğu yerde şiirden bahsetmemek olmaz. Özellikle mülteci şairlerin şiirlerinin hem az sözle çok şey anlatmaları hem de duyguları harekete geçirmeleri ‘göç’ olgusuna farklı bir perspektif kazandırır.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9780463118146

Kelime sayısı

14.787

Yayın tarihi

15 Haziran 2020

Author

Ali Topdağ

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir