MISRALARDA SAKLI İSTANBUL


Yaşarken birbirlerinden uzak durmaya çalışan yazar ve şairleri, hiçbir ayrım yapmadan, İstanbul’a duyulan ortak sevgi ve hayranlığı kucaklayan şiirleriyle bu kitapta bir araya getirmeye çalıştım.

Description

İstanbul, şairlerin mısraları arasında saklı bir şehir… Bırakın İstanbul’da yaşayan şairleri, başka şehirlerde hatta ülkelerde yaşayanlar bile İstanbul için şiir yazmıştır.

Tarihin derinliklerinden bugüne uzanan, her köşesinde ayrı bir hikaye, ayrı bir masal barındıran, insanı büyüleyen ve özlemle hatırlanan bu eşsiz şehir için hazırladığım “Mısralarda Saklı İstanbul” adlı antolojide Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden günümüze kadar uzanan zaman dilimi içindeki 99 şairden 100 şiir yer almakta. Hem Osmanlı padişahları ve dönem şairlerinin zarif dizeleri hem de Cumhuriyet dönemi şairlerinin modern yorumlarıyla bezenmiş bir yolculuk sizi bekliyor. İstanbul’un fethi, huzur dolu semtler, doğal güzellikler, gelenek ve görenekler, sabah işe akşam eve dönen insanlar ve aşkları, sokaklar, deniz, gemiler, martılar, adalar, camiler ve kuleler gibi pek çok tema, bu mısralarda hayat buluyor.

Bu antolojide yer alan şiirler, İstanbul’u derin bir aşkla anlatan, her düşünce ve fikirden insanın kaleminden çıkmış eserlerdir. Yaşarken birbirlerinden uzak durmaya çalışan yazar ve şairleri, hiçbir ayrım yapmadan, İstanbul’a duyulan ortak sevgi ve hayranlığı kucaklayan şiirleriyle bu kitapta bir araya getirmeye çalıştım.

Bu antoloji, 30 yılı aşkın bir süredir titizlikle biriktirdiğim ve özenle seçtiğim eserlerden oluşuyor. Şairlerin kendi kitaplarından, genel antolojilerden ve tabii ki internet sitelerinden yararlandım. İstanbul’un her bir köşesini mısraların arasına sıkıştıran ve duygularımıza tercüman olan şairler büyük bir takdir ve alkışı hak ediyor.

İstanbul’da büyümüş biri olarak, bu şehir benim için her zaman özel bir anlam taşımıştır. Ne yazık ki, son 8 yıldır bu büyülü şehre ayak basamadım. İstanbul, her an gözümde tütüyor, özlemini derinlerde hissediyorum. Bu antolojiyi hazırlarken, İstanbul’un bana yaşattığı her duyguyu, her anıyı ve her güzelliği yeniden yaşadım.

“Mısralarda Saklı İstanbul”, hem İstanbul’u tanıyanlar hem de bu şehri keşfetmek isteyenler için bir rehber niteliğinde. Bu kitap, İstanbul’un sokaklarında, sahillerinde, tarih kokan meydanlarında dolaşmanızı sağlayacak; İstanbul’un benzersiz dokusunu hissetmenize yardımcı olacak. Her bir şiirde, İstanbul’un kalbinde atan bir ritmi bulacaksınız.

Umarım, bu antoloji sizlere de İstanbul’u en az benim kadar hissettirir ve sevdiklerinize anlatırken aynı coşkuyu yaşatır.

İyi okumalar…

Ali Topdağ

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798224711666

Kelime sayısı

14.175

Yayın tarihi

29 Mayıs 2024

Author

Ali Topdağ

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir