Allah, Hz. İsa’yı (as), toplumun materyalist yaşam tarzını düzeltme misyonu ile göndermiştir. Böyle bir misyonla gelen insan, bunu gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmalıydı.

Description

Allah, Hz. İsa’yı (as), toplumun materyalist yaşam tarzını düzeltme misyonu ile göndermiştir. Böyle bir misyonla gelen insan, bunu gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmalıydı. Öncelikle Hz. İsa dünyaya çok iyi bir yuvada teşrif etmiştir. O’nu yetiştirme mevzuunda Hz. Meryem ölçüsünde başka bir kadın göstermek mümkün değildir. Kur’ân, değişik âyetlerinde Hz. Meryem’in karakterini ifade eden kelimeleri yerli yerinde kullanarak onun hususiyetini vurgulamaktadır. Bu yüce kadın, iffetine o kadar düşkündür ki, meleğin karşısında bile müthiş bir ürperti yaşamıştır.
Normal şartlarda din ile maddeciliğin iç içe girdiği bir toplumda bunu düzeltmek oldukça zordur. Hz. İsa hem vaazlarıyla hem de yaşantısıyla bu iki unsur arasında ifrat ve tefrite girmeden dengeyi göstermiştir. Babasız dünyaya gelmesi, birkaç günlük bebekken konuşması, ölmüş insanları diriltmesi, hastaları iyileştirmesi gibi pek çok mucize ile materyalizme kilitlenmiş bir düşünceyi tadil etmiş, ruhçu bir düşünceye yollar açmış, böylece Hz. Muhammed’e (sav) giden yollara köprüler kurmuştur.
Hz. İsa’nın vefatı normal bir insan gibi olmamıştır. Çünkü o, mazhariyeti itibarıyla çok farklı bir hayat seviyesinin insanıdır. Allah önce O’nu, hainlerin tuzaklarından kurtarmak suretiyle inayetini göstermiş ve ardından da bizim mahiyetini pek idrak edemeyeceğimiz bir şekilde O’nu vefat ettirmiştir. Daha doğrusu Hz. İsa buud değiştirmiştir.
Bu kitap üç bölümden oluşuyor. Hz. İsa (as) dünyaya gelmeden önce Filistin’de yaşayan toplumun durumu, Hz. İsa’nın hayatını şekillendiren insanlar ve kendisinin hayatı… Ciddi bir araştırma sonucu ortaya çıkan bu eserde Hz. İsa’ya dair daha önce duymadığınız yeni şeyler öğreneceksiniz…

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9780463684542

Kelime sayısı

57.100

Yayın tarihi

28 Mayıs 2020

Author

M. Fatih Ayyıldız (Yrd. Doç. Dr.)

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir