AHİR/ZAMAN YAZILARI


Din, felsefe ve bilim, aynı dilbere tutkun üç şehzade. İsmi ‘Hakikat’, vuslatı hayal bir sultan için neleri göze almadı ki şehzadeler…

Description

Her uzun ve zorlu yolculuğun farklı duraklarında insan, dönüp ardına bakmak ihtiyacı hisseder. Bu, insanın önündeki yola dair azmini tazeleme, güvenini yenileme adına yapması gereken bir hatırlama ameliyesi olduğu gibi; tecrübelerinden ders çıkarması ve geçmiş zorlukları anıp, kendi menkıbesinden kuvvet alması için de şarttır.

Yazma tecrübesi yitiği olan Hikmet’i öncelikle kendisine tutarlı bir dille ifade etme ödeviyle karşı karşıya bulunan kalem sahipleri için bu tip durakları olan bir seyahattir. Bu kitapta yer alan ve tamamı farklı zamanlarda farklı mecralarda yayınlanmış bulunan yazıların müellifi nazarındaki kıymeti de ele alınan meselelerin kendi değerinden bağımsız biçimde, her birinin ayrı bir ölçü aleti olmasında yatmaktadır.

Metafizik, etik ve estetik hiyerarşide, iyi, doğru ve güzeli bulma arzusuyla tasavvurun muğlaklığından, mutlağın tasdikine doğru kendisine bir yol arayan bu yazıların taşıdığı muhtemel maluliyetlerin yazarına kabrin öbür tarafında hesabı ağır faturalar çıkarmaması adına müdekkik okurların tashihine muhtaç olduğunu belirtmek isterim.

Bu vesileyle bu yazıların kaleme alındığı yıllarda tanıştığım ve muhabbetleri kadar ilgi ve bilgileriyle bugüne kadar hayatıma can katan Sait Süzek, Mehmet Akif Tunç, Halit Ömer Camcı, Süleyman Dereköy, Yıldırım İlhan gibi aziz dostlarımı ve dostluklarını da takdirle anmak isterim.

Marifet ve muhabbetle…

Seyid Nurfethi Erkal

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798215557235

Kelime sayısı

22.590

Yayın tarihi

21 Ocak 2024

Author

Seyid Nurfethi Erkal

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir