DEĞİŞİM


Hizmet, ne güvenli sosyal çevre sunma aracı ne de dünyevi bir korunma çadırıdır. Bunu idrak ettiğimizde hem çevremizin güvenliğini sağlamış olacağız hem de nezih bir çevreyi kendi elimizle kedimiz inşa etmiş olacağız.

Description

Elinizdeki bu çalışma da Türkiye merkezli dini bir grup olan Hizmet/Gülen Hareketi’nin, 2016 yılından sonra Türkiye ve dünyada yaşadığı zorlukların etkisiyle çoğunlukla Batı’ya göç etme sürecini incelemektedir. Bu dini grubun göç ettiği ülkelerde yaşadığı sorunlar ve bu geçiş sürecinde yaşamış olduğu yapısal değişiklikler anlaşılmaya çalışılmıştır.
Bu esnada insanların grup aidiyetleri, yeni kimlik oluşum süreçleri, grup içi iletişim ve grup içi dinamiklerindeki farklılaşma, entegrasyon süreçleri gibi unsurlar içeriden gözlem yöntemiyle objektif bir şekilde incelenmiştir. Kitaptaki başlıklar, 2016-2022 yılları arasında karşılaşılan durumların haftalık notları şeklinde kaleme alınmıştır.
Bu başlıkların oluşması adına, kitapta yer almayan ama bugün dini grup mensubu olan Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa’da yaşayan 103 kişilik bir katılımla elde edilen bir saha çalışmasına da müracaat edilmiştir. Bu saha çalışması 21 soruluk derinlemesine görüşme tekniği verilerine dayanmaktadır. Bu araştırma ile birlikte grup üyelerinin aidiyetleri, grupla olan ilişkileri, iletişim şekilleri, mevcut ülkelerdeki yeni yaşam ve yeni yapılanma düzenleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özellikle yakın Türkiye siyasi, ekonomik, sosyal tarihinde oldukça etkin olan böyle bir grubun incelenmesi, bilhassa özellikle içeriden gözlem yöntemiyle araştırılmasının önemi açıktır. İleriki yıllarda bu türlü araştırmaların artacağı, grup üyelerinin yeni beldelerindeki davranışlarının artarak incelenmeye devam edeceği de bir gerçektir. Bu amaçla elinizdeki eserlerin bu alanda kayda geçmiş olan ilk eserlerden biri olacağı da başka bir gerçektir.
Bu yüzden akademik açıdan gelecekte bu alanda çalışma yapmak isteyenler için bu çalışmanın tarihe dönüp bakacak araştırmacılara küçük de olsa yardımcı olmasını temenni ediyoruz. Altı yıllık detaylı araştırma ve gözleme dayanan bu çalışmadan azami ölçüde istifa edilmesini temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle iyi okumalar diliyorum.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005085599

Kelime sayısı

59.462

Yayın tarihi

24 Temmuz 2022

Satış platformları

SMASHWORDS👉https://smashwords.com/books/view/1157345
GOOGLE PLAY👉https://play.google.com/store/books/details?id=yFd9EAAAQBAJ
APPLE👉https://books.apple.com/us/book/x/id6443244276
KOBO👉https://store.kobobooks.com/en-us/Search?Query=9781005085599
BARNES&NOBLE👉https://barnesandnoble.com/s/2940165900310
GARDNERS👉https://gardners.com/Search/KeywordAnonymous/eBook?Keyword=9781005085599

Author

Birol Topuz (Dr.)

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir