DİLLERDEN DÖKÜLEN İNCİLER


Lüzumsuz söz yanan ateş gibidir; onu ağızdan çıkarmamalısın, sonra kendin yanarsın. Dilin söylediği iyi söz ise akarsu gibidir; nereye akarsa orada çiçekler açar. (Yusuf Has Hacib)

Description

Değişik tarihlerde, değişik coğrafyalarda ve farklı insanlar tarafından söylenip tarihe mal olmuş sözler vardır. Söylenen bu sözler bir kişi tarafından sözlense de artık insanlığa mal olmuştur. Bu sözlerin değeri ve kıymeti zamanı aşkınlığına göre hayatımıza renk katmış ve istikamet vermiştir. Zaman üstü olamayan sözler ise sahibinin hemen arkasından onunla silinip gitmiştir.
Özellikle Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem zamanından itibaren etkili ve güzel söz söyleme revaç bulmuştur. İcaz ve belagat, övünme unsurları haline gelmiştir. Günümüzde de insanların ya da toplumların duygu ve düşüncelerini kitlelere ulaştırmada kullandıkları en etkili iletişim aracı söz ve beyanlardır. Bu yolla çok büyük hayırlara vesile olunabildiği gibi, çok büyük yıkımlara da neden olmaktadırlar.
Şüphesiz bu konuda en büyük hak sahibi Kur’an’dır. Çünkü Kur’an, zamanında mekânın da sahibi olan ezel ve ebed sultanı Allah’ın kelamıdır. Bu yüzden zaman onu eskitemedi. O tazeliğini ve revnektarlığını hep korudu ve korumaya da devam edecektir.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005132019

Kelime sayısı

18.955

Yayın tarihi

11 Mayıs 2021

Author

İbrahim Kuzi

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir