HİCRETTEN HİKMETE


Bizlere düşen kalemin namusu gereği olup biteni objektif bir şekilde kamuoyuna arz etmek. Bizim samimiyetimiz, okuyanların hakkaniyeti, kaderin de hissesi nispetinde ortaya çıkacak olan tesir ise tamamen bizim dışımızda cereyan edecek.

Description

Yaşanılan çağın kayıt altına alınması, gelecek nesillere aktarılmasının en güçlü ifade biçimlerinden biri edebiyat yani yazmadır. Daha sonra belki bir sanat dalına evrilecek olan bu demetler de bu şekilde kayıt altına alınıp, saklanır. Kur’an’da da yazma aracı olan kaleme yapılan kuvvetli vurgu belki de bundandır.
Ben de bu zamana kadar gezdiğim yerlerde görüp duyduğum şeyleri bu amaçla dönem dönem kayıt altına almaya çalıştım. Bu şahitliklerin sadece benimle orada kalmasına razı olmadım. Onları kayıt altına alarak arkadan gelecek nesillerin de takdirine sunulmasını önemli bir vazife bildim.
Bu bağlamda elinizdeki bu kitap özellikle 2009-2013 yılları arasında Azerbaycan’da iken şahitlik ettiğim güzellikleri içeren bir çalışmadır. O süreçte bazen bizzat oda arkadaşımdan dinlediğim bir hatırayı, bazen dünyanın değişik yerlerinden çeşitli sebeplerle Azerbaycan’ı ziyarete gelen misafirlerimizin bulundukları ülkelerle ilgili paylaştıkları yaşanmışlıkları bazen de anlatılan bir rüyayı kayıt altına aldım.
Aslında 2013 yılında hazır olan bu çalışma, o dönemde baş gösteren siyasi çalkantılar nedeniyle kitaplaşma imkânı bulamamıştı. Ama aradan geçen bu sürede geç de olsa yeniden kendisine bir menfez bulmuş oldu. Özellikle son dönemde ortaya çıkan bazı durumların etkisiyle de zihinlerde oluşan tortuları da bertaraf etmesi açısından bazı ehli vicdan sinelerde ciddi tesirler yapacağına inandığım bu çalışmayı bu vesileyle sizlere takdim etmekten mutluluk duymaktayım.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005232344

Kelime sayısı

58.011

Yayın tarihi

4 Ekim 2021

Author

Birol Topuz (Dr.)

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir