KİTAP ÇARPSIN SENİ


En çok da Kur’an ve meali bize iyi geldi ve sevindirdi. Ne de olsa hapsedilmemizin nedenleri arasında Kur’an okumak ve okutturmak da vardı.

Description

Bu yere getirildiğimizin ikinci haftasında, talebimiz üzerine bize bazı kitaplar, Kur’an ve mealli Kur’an’ı Kerim getirip verdiler.

Kitaplar çok iyi geldi bize. Zaten kapatıldığımız bu yerde kitaptan daha iyi bir uğraş ve oyalanma aracı da yoktur.

En çok da Kur’an ve meali bize iyi geldi ve sevindirdi. Ne de olsa hapsedilmemizin nedenleri arasında Kur’an okumak ve okutturmak da vardı.

Kur’an, şu yaşıma kadar hayatımın her aşamasında var olmuştur. Ne var ki derinlikli ve yoğunluklu bir inceleme ve tetkik imkânı bulamamıştım. Kendi tercihim olmasa da Dünya işlerinden uzaklaşınca daha çok, daha etkin okumalar yapmaya başladım. Kur’an’ı yeniden keşfettin ve gerçek hazzına vardım.

Günlerdir büyük bir heyecan ve hevesle okuyorum.

Yirmi gün içinde bir hatim yaptım. Şimdi ikincisine devam ederken yan koğuştan temin ettiğim bir elifba sayesinde tecvit kurallarını da uygulayarak okumamı güzelleştirmeye çabalıyorum.

Koğuşumda bulunan dört arkadaşımın da (koğuş üç kişiliktir) Kur’an’a teveccühleri var: Okuma bilmeyenler öğreniyor, bilenler geliştiriyor.

***

Bir haftadır günaşırı meal okuyorum. Meal okuyunca tabir yerindeyse yeniden Kur’an’ı, hayatı, hadiselerin siyak-sibakını kavrıyorum.

Kur’an’ın ve içindeki ilahi mesajların herkes tarafından anlaşılamayacağı söylenir! Bu düşünce bir yönüyle doğrudur. Bu kitabın tilmizleri olan Müslümanların dini ahlak ve anlayıştan bunca uzak ve aykırı bir yaşam tutturmuş olmaları da bence Kur’an’ı anlamamalarından ileri gelmektedir.

Kur’an, hakkıyla okumayanlara, samimiyetle ona sarılmayanlara açmaz kendini. Üstünkörü bakanlar (okuyanlar) gereği gibi anlamayabilirler.

Gönül rahatlığıyla diyebilirim ki artık Rabbimizin bize olan mesajını öncesinden çok daha iyi anlıyorum.

Ve alıyorum…

***

Elimizde iki meal var. Birisi kurumun ötekisi arkadaşımıza ait. Bazen aramızda mütalaa ediyor, bazen de ben bir kenara çekilip yalnız başıma okuyorum.

Şimdiye kadar Allah’ın biz kullarına tüm buyruklarını kaynağından öğrenmek yerine başkalarından ya dinledim ya da yazdıklarından okudum. Ama şimdi tam yerinden, kaynağından öğreniyorum.

Her kelimesi, her terkibi, her tümcesi, her ayeti, suresi ve surelerin birbirleriyle olan rabıtaları üzerine yoğunlaşarak okuyorum. “Sabır, zulüm, adalet, münafık, mükâfat, mücazat, cennet, cehennem ve ahiret” kavramlarının geçtiği ayetlere ister istemez daha bir ilgi gösteriyor ve daha bir dikkatle inceliyorum. Zira mezkûr kavramların yer aldığı ayetlerin bizim veya bize düşmanlık edenlerin dünya ve ahiretiyle alakalı bir yönü bulunduğu ortada.

Her gün okuyunca, doğal olarak bazı sözlerin derinindeki gizli manaları görmeye; ahkâm ayetleri olsun, müteşabih ayetler olsun benim için çok daha anlaşılır olmaya başladığını fark ediyorum.

Bu uğraşıyı, bu güzel çalışmayı yaşanılanlar ve başımıza gelen olaylar çerçevesinde yazıya dökmeye karar verdim. Bir manada bu kutlu seyahat esnasında karşılaştığım, gördüğüm ve düşündüğüm hususları… Kur’an’ın düşünsel dünyama ve zihnime yaptığı tesirleri kitaplaştırmaya niyetim var.

Kantin fişine bunun için iki defter yazdım. Dindar(!) hükümetimizin neredeyse bizi “ağaç kabuğu” yiyecek duruma getirdiği bir yokluk içinde, iki defter parası bana çoktu. Buna rağmen aldım. İkinci deftere de kafamda şekillendirdiğin “İhbar” adlı bir romanı yazacağım.

***

Bir Kur’an güncesi biçiminde oluşturmayı düşündüğüm yazılar için bir plan ve metot da belirlemiş değilim. Dünyanın en güzel coğrafyasının en güzel vadisinin çayırında, pınarların yanında, elvan elvan çiçekler arasında başımı alıp gitmek kabilinde bir yazınsal seyahat yapacağım. Dileyen benimle bu yolculuğa çıkabilir.

Tabi ki bunu yaparken barbarların bize ettiğini kayda geçirmesem olmazdı.

“Hadi Bismillah!..”

Metin Yazar

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798215122839

Kelime sayısı

28.470

Yayın tarihi

27 Ekim 2023

Author

Metin Yazar

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir