RABANA 6


Kürsüde sanki iktidarın gayr-ı meşru nimetlerini kaybetmekten korkan bir siyasi parti temsilcisi vardı ve dini konuları ya gafletle ya bilerek siyasete alet ediyordu. Ezan okununca konuyu kesti. Kısa bir dua yaptı. Ama dua, kötülük yapanlara değil de doğrudan adres gösterilen Hizmet insanlarına hakaretler, beddualar içeriyordu.

Description

Kamptaki görevliler çok nazik davranıyorlardı biz mültecilere. Renk ve din ayrımı yoktu onların gözlerinde. Bizim geldiğimiz topraklarda, nezaket, saygı ve sevgi bu derece sevilen ve rağbet gören değerler değildi. Demek ki değerler de hicret ediyordu. Nerede kıymet ve itibar görürse oraya göç ediyordu. Bir zamanlar bizim topraklarımızda olan ve batılıların hayranlıkla bahsettiği bu güzellikler, şimdi buraları mesken tutmuştu.
Görevliler her gün düzenli olarak odaları dolaşıyorlardı. Bir sorun olup olmadığını kontrol ediyorlardı. Temizlik görevlileri de ayrıca sabahları bütün odalardan çöpleri topluyorlar, gerekli temizlik işlemlerini yapıyorlardı. Kiminle karşılaşsak yüzümüze tebessüm ederek ‘hallo’ demeyi ihmal etmiyordu. Kitabımız Kur’an’ın selam emri ve Efendimiz’in (sav) selamı yayma işini bu şekilde yapıyorlar ve kampta kalanlarla arada ciddi bir sıcak hava esmesini sağlıyorlardı. Bu bizim psikolojimizi de olumlu yönde etkiliyordu.
Hiç yaşamadığımız bir hayata girmiştik. Belli bir yaştan sonra zordu ama gençler ve çocuklar için belki avantaj olacaktı. Üç oda bir salon evlerden tek odalara gelmiştik. Tek oda yetiyordu şimdi. İki çanta ve tek oda. Ülkemizin şartları öyle idi belki ama ev konusunda abartmadık desek de yalan olurdu.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005107925

Kelime sayısı

29.975

Yayın tarihi

1 Mart 2022

Author

Emin Osman Uygur

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir