ALNI SECDELİ ALLAHSIZ


Bu kadar kötü birinin aynı zamanda namazdan söz etmesine şaşırmış değildim. Adliyede, maliyede, poliste, askerde, fabrika tezgahlarında, cami kürsülerinde, üniversite sıralarında, çarşı pazarda… Her yerde vardı bunlardan. Tarihin çok az evresinde bu kadar yoğunlukta bulunmuştur sanıyorum bu tipler. Din madrabazlarının mantar gibi her yerde bittiği yaban bir devirden geçiyorduk.

Description

Saniyeler içinde gündoğumu ve günbatımını yaşadığımız duygusu içinde ve o nispette de hızla yaşlandığımızı sandığımız bir garip yerdeydik. Ben ve karşımdaki adam demir iskemlelerde oturuyorduk. Önce öbür adam ardından ben mahkeme salonuna alınacaktık. Bu birazdan gerçekleşecekti. İkimizin de aylar sonra çıkarılacağımız ilk celseydi. Heyecanlı, kaygılı ve telaşlıydık. Herhalde en belirgin duygu korku ve kurtuluşumuz yönünde içimizi karartan yeisti. Hele ki karşımdaki adam sıtmaya tutulmuş gibi zangır zangır tepeden tırnağa bütün bedeniyle titriyordu.
Çok acıyordum ona. Boyca benden uzun, bedenen benden iriydi. Fakat yine de bir çocuk kadar masum ve çaresiz gözüküyordu. Baktım dudakları kımıldıyor. Sandım ki aynı titremenin bir parçasıdır. Değilmiş, meğer biteviye dua ediyor, ezberindeki sureleri okuyordu. Yarım saatten fazlaydı ona bakıyordum. Baktım ondaki bu hal hiç değişmiyor yalnız ikide birde başına dikilen komutanla konuşmadığı tüm zamanını bir şeyleri okuyarak geçiriyordu.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005282202

Kelime sayısı

9.902

Yayın tarihi

7 Nisan 2022

Author

Metin Yazar

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir