İSTER GÜL İSTER AĞLA


Bu kadar da olmaz, bunlar ancak filmlerde olur diyeceğiniz, 15 Temmuz’dan sonra yaşanan hem trajik hem de komik olmayı bünyesinde barındıran ilginç olaylar bu kitapta…

Description

Süreçte öyle olaylar yaşandı ki insan bu kadarı sadece filmlerde olur demekten kendini alamıyordu. İşte hem trajik hem de komik olmayı bünyesinde barındıran ve bu kadar da olmaz dedirtecek yaşanmış ilginç olayları bu kitapta toplamaya çalıştım.
Ateş düştüğü yeri yakıyordu. Düştüğü yeri değil de her yeri yakıyor olsaydı toplumdaki anlayış, bu acılar bu kadar yaşanmazdı. Çünkü bu olaylara maruz kalanlar terk edilmiş, tecrit edilmiş, ‘ağaç kökü yesinler’ diyerek adeta ölüme terk edilmiş bir konumdalardı. Kimi eşi, kimi anne babası, kimi çok yakın akrabaları, kimi de en yakın dostları tarafından ihbar edilmiş, evinden ve iş yerinden uzaklaştırılmıştı. Birçok kişi acıları ile baş başa kalmıştı. Aynı acıyı çekenler birbirlerine destek olarak ancak ayakta durabiliyorlardı. İşte bunlar yaşanırken hayatın her safhasında karşılaşılan olayları sizlere kısa kısa kaynakları ile birlikte paylaşmaya çalıştım.
İzahı olmayan şeylerin mizahı yapılır derler ya… Burada mizah da yapılamazdı. Okuduğumuz, gördüğümüz ve duyduğumuz her olay acı acı yutkunduruyordu. İşte bu kitapta, yaşanmış olan acı ve gerçek olayların ancak fotoğrafını çekerek, kısa, sade ve yalın hali ile paylaşmak istedim.
Tek taraflı yayın yapan bütün medya organlarının yaptıkları algı çalışmaları ile toplum uyuşturulduğundan, hangi olay nasıl anlaşılması gerekiyorsa öyle sunuluyordu. Toplumda sorgulamadan öyle inanıyordu. Mağdur ve mazlumlara mikrofon uzatan yoktu. Bu nedenle bu kişilerin yaşadıklarını ya sosyal medyada ya dost meclislerinde ya da aile ve yakın çevrelerinin paylaşımlarından öğrenebiliyoruz.
Paylaşılan hikâyelerin çoğunda olayın kahramanlarına ait isimler göremiyoruz. Çünkü cadı avının bütün acımasızlığı ile devam ettiği günlerde kişiler isimlerini paylaşarak yeni bir dava, yeni bir dosya daha açılmasından imtina ediyorlardı. Bu nedenle hikâyelerimizin birçoğunda olayın kahramanlarını isimsiz paylaşmak durumunda kaldık.
Maksadım; tarihe not düşmek, yaşanılanların unutulmamasını sağlamak, mağdur ve mazlumların yanında olduğumu; bir karınca bir serçe misali “ben de varım” diyerek, kaleme aldığım bu satırlarla ifade etmeye çalıştım.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005663186

Kelime sayısı

21.532

Yayın tarihi

25 eKİM 2022

Author

M. Tarık Tatlıpınar

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir