HÜZNÜN TUTUKLANAMAYAN BAHARI


Bu kitaptaki şiirlerde, umudun yeşil vadilerinde yürürken bir temmuz yangınının alevden çığlıklarının yankısını bulacaksınız.

Description

Elbette şiir, bir söyleyiş, ahenk, üslup, bir sanatsal estetiktir. Ruhlarda bir güzel etki meydana getirmektir. Sosyal hayata şekil veren önemli olaylar, insanların ruhlarına dolayısıyla şiire de önemli etki yapar, hatta sanat kaygısının önüne geçer. Hayatın çalkantıları, şiirlerde insanların duygularını harekete geçirir.

Elbette toplumsal fırtınaların, kırılmaların ruhlarda meydana getirdiği çığlıklar, iniltiler, tepkiler, şiirlere dolar. Ceberut bir zamanın perspektifinde mazlum, mağdur, masum ruhlarda uyanan duyguların dili olur şiir. Bazen özünden uzaklaşan insanların çıkar ve korku ekseninde gelişen şahsiyet değişikliklerine, arızalarına eleştirel, tepkisel tavırlar, mısralara dönüşür. Despotluğa, tahakküme Hüseynî bir direniş, bir başkaldırı olur. Bazen da kırılıp dökülen ne varsa insanın içindeki hüzün ırmağıyla akar gider şiirler boyu. Bazen de gözyaşlarının parıltılarıyla dilsiz ve dudaksız konuşan insanların destanı oluverir.

Bazen de eskimeyen bir umudun diriliş rüyalarında kutsî ideallerin geleceği, şiirlerde örgülenir. Bazen bir karakışın kırıp geçirdiklerinin sancıları, görülmemiş bir bahar mayalar yüreklere. Bahtsız kardelenlerin hayalleri yürür esrarlı bir çiçekistana… Masum bir zamanın sinesinde kutsî bir idealin toprağı yaran, gözyaşlarıyla büyüyen filizlerin çileli dirilişleri ve fidanların meyveye duruşlarının hayali kurulur yüreklere. İşte o şiirdir.

***

Bu kitaptaki şiirlerde, umudun yeşil vadilerinde yürürken bir temmuz yangınının alevden çığlıklarının yankısını bulacaksınız. Mazlum, mağdur ve masumların hüzün ırmaklarının kalplere vuran dalgalarıyla irkileceksiniz.

Kitabı okurken ışığa koşan adanmış, ızdırap yolcularının mücessem bir tahakkümün çelikten barikatlarına karşı Hüseynî bir direnişin destanından mısralar düşecek içinize. Yandıkça aydınlık veren ışık erlerinin istikbalin ufuklardan inişinin hülyasıyla dolacaksınız. Diliniz, pörsüyen ruhlara düşen cemrelerle yola çıkan muhteşem bir baharın türküsünü söyleyecek.

Sevenlerin beklediği limanlara, hasret yüklü gemiler dönecek bir gün. Ye’sin alacakaranlıkları ışığa gark olacak. Dualar ikliminin muhabbet kuşağında umudun şenlikleriyle gözler aydın olacak…

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798215547656

Kelime sayısı

12.356

Yayın tarihi

7 Ağustos 2023

Author

Faruk Mahşer

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir