GECE YOLCULUĞU


Gece Yolculuğu, dinsel psikoloji ve psikoterapide çığır açacak bir eser. Parolası şu: Allah’a kulluk Sufi’yi özgür kılar, Kalbin Zümrüt Tepeleri’ne çıkarır, Risale-i Nur’un ortaya koyduğu İslam davasıyla kulu derviş yapar.

Description

Sufi terapi, kalp ve insan merkezli medeniyetimizdir, toplum vicdanındaki Kur’anî ve Peygamberânî ahlak normlarını bozulmamış vicdanlara duyuran bir avukattır. Sufi Terapi, üstad Said Nursi ve Fethullah Gülen Hocaefendi gibi psikolojik rehberlikte ihlas ve samimiyeti bir yöntem olarak kullanıyor, yüksek “trans-ihlas vicdan” ve ahlakını esas alıyor. Akıldan kalbe yolculuk yaptırıyor, nefsimize, çağın vicdanına ve bilime Allah’ı anlatıyor.
Bediüzzaman’ın Risalelerinde psikoloji dersleri, sosyolojik tespitler ve sosyal sinirbilim verileri sunuyor, bunlar kesinlikle Sufi Farkındalık Terapi öğretileridir. Sufi terapi, din ilimleri ile pozitif bilimleri evlendiren bir köprüdür, iman ilimlerinde Kur’an ve Hadis’e sadık kalarak öze bağlı değişim sunuyor. Sufi terapi, din bilimine Üstad Nursi ve Gülen Hocaefendi’den yararlanarak sosyal innovatif eksenli pozitif düşünce zeminli bir terapi modeli sunuyor.
Sufi terapi, üstad Nursi’nin ve Gülen’in vizyonu çerçevesinde ulu kişi, şeyh merkezli değildir, kalp, ruh, zihin birliği kurma yolunda eğitim odaklı kalp merkezlidir. İllaki bir şeyhe el verip, bir tarikata girip, verilen zikirleri çekerek kemâlâta ermek gerekmiyor, çünkü bireysel Sufilik sahabe kültürüdür.
Bediüzzaman, Kur’an’ın sönmez ve söndürülmez bir eser olduğunu iman hakikatlerini Risalesiyle açıkça gösterdi, çağın derdine deva oldu. Bu yol kestirme ve sağlam Kur’an ve Sünneti Seniye caddesidir. Sufi terapi de bu yolu aydınlatıyor.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9780463012758

Kelime sayısı

62.000

Yayın tarihi

4 Mayıs 2020

Author

Faruk Arslan

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir