Biyografi

Mahmut Akpınar (Doç. Dr.)

Siyaset Bilimi Doçenti olan yazarımız 1967 Uşak doğumludur. Uşak İmam Hatip Lisesi ve 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü mezunudur. Doktorasını Sakarya Üniversitesinde yapmıştır.
Dr. Akpınar, Erdoğan rejimi tarafından kapatılan Turgut Özal Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyordu. Aynı zamanda kapatılan İpek Medya grupta ve Zaman Gazetesinde yazarlık yapıyordu. Ülkedeki siyasi atmosferin gazeteciler ve akademisyenler için ağırlaşması üzerine 2015 yılı sonunda İngiltere’ye gitti ve Keele Üniversitesinde iki yıl misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. O tarihten itibaren İngiltere’de yaşamakta ve sürgündeki gazetecilerin kurduğu www.tr724.com sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca kendi YouTube kanalında ve Patreon hesabında yazılı ve görsel yayınlar paylaşmaktadır. Ayrıca gönüllü Müslüman chaplain olarak çalışmaktadır.
Lisans ve lisansüstü düzeyde Ortadoğu Siyaseti, Türk Siyasi Tarihi, Kamu Yönetimi, bürokrasi ve siyaset, kamu politikası analizi konularında dersler verdi. Çeşitli dergilerde ve platformlarda yayınlanan akademik ve yarı akademik makaleleri yanında yayımlanmış 10 kitabı vardır.
Mahmut Akpınar; Türk siyaseti, Ortadoğu siyaseti, Liderlik, İslamcılık, kentleşme, Kürt Sorunu, Açıklık ve Şeffaflık, İslam ve demokrasi, otoriterlik, Gülen Hareketi, Dini ve manevi topluluklar üzerine çalışmakta, bu konularda seminerler ve konferanslar vermektedir.