Bana “Hizmet’in en önemli dinamiği, onu başarıya götüren unsur nedir?” diye sorulsa “Zamanın ruhunu iyi okuyarak ona uygun projeler, yöntemler, söylemler geliştirebilmesidir.” derim.

Description

Bu kitapta, Hizmet üzerine yazılmış bazı makalelerimi bir araya getirerek Hizmet Hareketi’ni ve Hareket’in manevi önderi Gülen Hocaefendi’yi çerçeve içine almaya, tanımlamaya çalıştım. Elbette tanımlamalar ve yaklaşımlar benim şahsi görüşlerimdir, Hizmet Hareketi’ni ve başkalarını bağlamaz. Yılarca Hizmet Hareketi içinde farklı noktalarda bulunmam, Hizmet insanlarını, Hizmet’in işleyişini, yapısını bizzat biliyor olmam hasebiyle doğal olarak makaleleri daha ziyade içten-emik bir bakış açısıyla ele aldım. Akademik kimliğimin etkisiyle objektif yorumlar yapmaya, olayları, yapıları ve Hizmet kitlesini daha rasyonel tanımlamaya çalışsam da bunun sınırlı kaldığının bilincindeyim.

Elinizdeki kitap akademik kaygılardan çok Hizmet insanlarına bazı konuları derli toplu sunmayı hedeflemektedir. Makaleler verilerden, ikincil kaynaklardan öte tecrübelerime, gözlemlerime dayalı olarak yazılmıştır. Daha nötr bir dil kullanma mülahazası ile zaman zaman Hocaefendi’yi “Gülen” olarak anmamın bazı Hizmet mensuplarınca garipseneceği, saygısızlık, ukalalık olarak görüleceği endişesini taşımıyor değilim.

Elbette Hizmet insanları Hocaefendi’ye ve Hizmet’e güveniyor, inanıyor. O nedenle mallarıyla canlarıyla destek oldu, hayatlarını gençliklerini verdiler. Ancak ben bu kitapta Hizmet’i ve Hocaefendi’yi mistik, manevi özelliklerden öte rasyonel bakış açısıyla tanımlamaya, izah etmeye çalıştım. İnsanların Hizmet’e neden destek verdiklerinin arka planına inmeye çalıştım. Hocaefendi’nin manevi yönünü, ibadet hayatını, ilmini takdir etmek, ölçmek benim haddim değil. O nedenle Hocaefendi’yi de rasyonel yaklaşımlar çerçevesinde tanımlamayı ve tanıtmayı hedefledim. Kendi yaşadığım dönüşümü, şahitlik ettiğim bazı olayları ve bizzat tanıdığım bazı insanları kitaba alarak Hizmet’in somut olaylarla, hayatın içinden örneklerle de tanınmasını arzu ettim.

Kitabın göreceği ilgiye göre Hizmet serisi şeklinde üç-dört kitap daha yayınlamayı düşünüyoruz. Kitabın İngilizce versiyonunun yayımlanması kısa vadeli hedeflerimiz arasında. Bu mütevazı çalışmanın faydalı olması, hakikatin anlaşılmasına katkı sağlaması bizim için en büyük bahtiyarlık olacaktır.

 

Doç. Dr. Mahmut Akpınar

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798215774960

Kelime sayısı

34.609

Yayın tarihi

18 Ağustos 2023

Satış platformları

SMASHWORDS: https://www.smashwords.com/books/view/1438688
GOOGLE PLAY: https://play.google.com/store/books/details?id=s3jREAAAQBAJ
APPLE: https://books.apple.com/us/book/x/id6463061388
KOBO: https://store.kobobooks.com/en-us/Search?Query=9798215774960
BARNES&NOBLE: https://www.barnesandnoble.com/s/2940166099334
GARDNERS: https://www.gardners.com/Search/KeywordAnonymous/eBook?Keyword=9798215774960
ODİLO: https://marketplace.odilo.us/opac/?query=9798215774960
SCRİBD: https://www.scribd.com/search?query=9798215774960&language=0

Author

Mahmut Akpınar (Doç. Dr.)

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir