AYETLER IŞIĞINDA 1


Birbirlerini açıklayarak ve sınırlarını en geniş ölçülere çıkartarak belirleyen ayet-i kerimelerin bir anda beraberce okunması yüce Rabbimizin sınırsız sofrasından farklı bir lütuftur.

Description

Allah’a (cc) sonsuz hamdü senalar, Resulü Hz. Muhammed’e (sav), onun mübarek nesline ve ashabına sınırsız salat ve selamlar olsun.

Ayetler Işığında üst başlığı ile Kur’an-ı Kerim’deki 19 temel konu ile ilgili ayet mealleri derlemesi, bir kitap oluşturma maksadı ile hazırlanmadı. Hz. Kur’an’ı devamlı olarak meali şerifini okumaktan maddi manevi hazlar aldığımı ve istifade ettiğimi Yüce Rabbime hamdü senalar ederek gözlemliyordum. Nefsim adına Hz. Kur’an’dan, farklı istifadelerim adına, Yüce Rabbimin rızasını tahsil adına, alemlerin fahrı Hz. Muhammed (sav) efendimizin ahlakı ile ahlaklanma adına “konu odaklı” meal okumamın da ihtiyacını hissettim.

Konu odaklı meal okuyabilmek için de aynı konulu ayet-i kerimelerin aynı yerde toplanmış olması gerekiyordu. Bu türlü okuyuş bir konuya aynı anda bütün Kur’an’ın genel ve bütüncül bakış açısıyla bakmama vesile olacağından Yüce Rabbimin maksadını ve rızasını tam olarak anlayabilecektim.

Meal okumalarda, en çok yanılma ve yanıltma bir ayet-i kerimeye tek başına bakıldığında veya değerlendirildiğinde meydana geldiği kanaatindeydim. Birbirlerini açıklayarak ve sınırlarını en geniş ölçülere çıkartarak belirleyen ayet-i kerimelerin bir anda beraberce okunması yüce Rabbimizin sınırsız sofrasından farklı bir lütuf olacaktı.

Hz. Kur’an’ın kendi nizam ve intizamı içerisinde sonsuz ve sınırsız bir ana kitap ve mucize olarak esas olmak üzere, aciz ve cahil nefsimin istifadesi uğruna bu ilahi sofradan kendi nefsime bir derleme ayırmak nasip oldu. Arzu edenler fakirle birlikte istifade edebilirler.

19 temel konunun tespitinde başta Hz. Bediüzzaman (K.S.) olmak üzere ehli sünnet ve cemaat alimlerinin en zaruri ve en ehemmiyetli gördükleri, Kur’an ayetleri ve sünneti seniyye prensiplerinin ana gayesi ve hedefi olan temel konular seçildi. Bunlar; başta Kur’an’ın 3 temel konusu olan tevhid, haşir, nübüvvet olmak üzere insanı, insan-ı kâmil yapacak yüce hedefleri içeren konulardır.

Hazırlamış olduğu Kur’an-ı Hâkim ve Açıklamalı Meali’nden derleme yapmamıza müsaade edip izin veren muhterem Suat Yıldırım hocamıza, bunun kağıt baskısını yapıp dünyanın dört bir tarafına dağıtan Süreyya Yayınları’na ve bu eseri e-book formatında yayına hazırlayan Crab Publishing’in değerli yetkililerine teşekkürlerimi iletirken sonsuz sınırsız lütuf ve nimetleriyle bizleri kuşatan yüce rabbimize de ezel ebed dolusu hamdu senalar ederim.

Yüce Rabbim yüce rızasını tahsile, marziyâtını bilip anlamaya ve yaşamaya vesile kılsın, âmin.

Abdullah Küçük

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9798224519576

Kelime sayısı

87.121

Yayın tarihi

14 Haziran 2024

Author

Abdullah Küçük

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir