NEFAHÂTÜ’L ÜNS


Hak dostu olmak sadece sürekli ibadet etmek değildir. Gönül kırmamak önemli bir davranış biçimidir. Öyle ki dervişler üzerine konan sinekleri dahi “Benden uçsa, kardeşime konacak ve onu rahatsız edecek” diye kovmazlar.

Description

Eseri sadeleştirerek yayına hazırlama nedenim, 550 yıl önce yazılmış bu değerli eserin hacmiyle göz korkutarak insanların faydalanmaktan geri kalmasıdır. Molla Cami eserin tam metninde 600 civarında evliyaya yer vermiştir. Pek çoğu sadece doğum ve ölüm yeri, künyesi ve tabakatı (derecesi) verilerek geçilmiştir. Sadeleştirmede bunları elemekten başka özellikle menkıbeleriyle öne çıkan isimlere yer vermeye gayret ettim. Şahıs isimlerinin Türkçe benzerleri bulunmakla beraber mevcut hallerini korudum.
Tasavvufa ait kavramları parantez içinde kısaca vererek okuru kelime aramak nedeniyle kitaptan kopmasını önlemeye çalıştım. Bundan başka metni günümüz Türkçesi ile anlaşılır ve akıcı bir şekilde okunaklı hale getirmeye çalıştım. Varsa hatalar müellifin değil, zatımındır. Allah ondan ve ismi geçen evliyalardan razı olsun.

Book Details

Dil

Türkçe

e-book ISBN

9781005759124

Kelime sayısı

27.463

Yayın tarihi

18 Nisan 2021

Author

Molla Câmî,

Yahya Ay

Yorumlar

Yorumlar

Henüz inceleme yok.

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir