YÜK ARAYIŞ ALDANIŞ

YÜK ARAYIŞ ALDANIŞ

Emin Osman UYGUR / Almanya

İşin doğrusu; konu ilahi kitabın (Kur’an-ı Kerim) bir suresi olunca çok şey söyleme, yazma istidadım ve yeterliliğim yok. Ancak içimden geldiği kadarı ile akademik, fıkhi ve akaidi konulara girmeden o kutsi atmosferden alabildiğim hissiyatla bir şeyler yazmaya cesaret ettim. Rabbim kusurlarımı affetsin.

İşin aslı; bu çalışma, Neml (Karınca) suresinde, rehberlik almak isteyen bir muhtacın yaptığı kısa, zayıf bir yolculuktan ibarettir.

Kur’an’da yirmi yedinci sure olan Neml suresi üzerinde bir çalışma olan bu kitap da yirmi yedi bölümden oluşmuştur.

Bu bölümlerden bazılarında sure içinde geçen kıssalardaki birtakım hikmetler vurgulanırken, bazı bölümlerinde de ayetlerin ilham ettiği bazı duygu ve düşünceler, kalem rengiyle aksettirmeye çalışıldı.

Ayrıca kıssalarla ve hikmetlerle günümüz dünyası arasında irtibat kurularak, bakış açısına zenginlik kazandırma yolu takip edildi.

Surenin ismine adı verilen ‘karınca’ da kıssa içinde ayrı bir desen olarak görülmekte. Karıncalar hem hayat tarzları hem yaptıkları işler ile çok takdir edilen canlılardır. Surenin isminin karınca olması da gerçekten ilginçtir. Bediüzzaman Hazretlerinin karıncaları ‘cumhuriyetçi’ olarak tavsif etmesi, onların sosyal olarak paylaşımcı, kanaatkâr bir hayat sürmelerine bağlanabilir.

Surede geçen karınca, haberci Hüdhüd, tahtın bir anda yer değiştirmesi, saydam zemin, Musa aleyhisselam, Lut aleyhisselam gibi birçok mevzu; teknik, tarihi, sosyolojik, dini ve psikolojik birçok ilmi sahayı ilgi alanına almaktadır.

Bu yönüyle de sure bir araştırma enstitüsü gibidir. Çünkü burada bir tahtın bir anda yer değiştirmesi bile günümüz bilimsel çalışmalarının henüz yanına yaklaşamadığı bir mevzudur.

Kuran-ı Kerim’i hakkıyla okuyup anlama ve yaşama duası ile…

NOT: Bu mübarek günlerde kitabımızı aşağıdaki linki kullanarak farklı e-book formatlarında ÜCRETSİZ indirebilirsiniz.

https://smashwords.com/books/view/1031465

BİR BAŞKADIR BİZDE RAMAZAN

23 Nisan 2022

BİTMEYEN HİKAYE

23 Nisan 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir